Winners of the 60th Annual GRAMMY Awards (2017)

This are the Winners of the 60th Annual GRAMMY Awards (2017).

RECORD OF THE YEAR
WINNER: Bruno Mars
24K Magic
Bruno Mars
Shampoo Press & Curl, producers; Serban Ghenea, John Hanes & Charles Moniz, engineers/mixers; Tom Coyne, mastering engineer

ALBUM OF THE YEAR
WINNER: Bruno Mars
24K Magic
Bruno Mars
Shampoo Press & Curl, producers; Serban Ghenea, John Hanes & Charles Moniz, engineers/mixers; Christopher Brody Brown, James Fauntleroy, Philip Lawrence & Bruno Mars, songwriters; Tom Coyne, mastering engineer

SONG OF THE YEAR
WINNER: Bruno Mars
That's What I Like
Christopher Brody Brown, James Fauntleroy, Philip Lawrence, Bruno Mars, Ray Charles McCullough II, Jeremy Reeves, Ray Romulus & Jonathan Yip, songwriters (Bruno Mars)

BEST NEW ARTIST
WINNER: Alessia Cara

BEST POP SOLO PERFORMANCE
WINNER: Ed Sheeran
Shape Of You
Ed Sheeran

BEST POP DUO/GROUP PERFORMANCE
WINNER: Portugal. The Man
Feel It Still
Portugal. The Man

BEST TRADITIONAL POP VOCAL ALBUM
WINNER: Tony Bennett Celebrates 90
(Various Artists)
Dae Bennett, Producer

BEST POP VOCAL ALBUM
WINNER: Ed Sheeran
÷ (Divide)
Ed Sheeran

BEST DANCE RECORDING
WINNER: LCD Soundsystem
Tonite
LCD Soundsystem
James Murphy, producer. James Murphy, mixer

BEST DANCE/ELECTRONIC ALBUM
WINNER: 3-D The Catalogue
Kraftwerk

BEST CONTEMPORARY INSTRUMENTAL ALBUM
WINNER: Prototype
Jeff Lorber Fusion

BEST ROCK PERFORMANCE
WINNER: Leonard Cohen
You Want It Darker
Leonard Cohen

BEST METAL PERFORMANCE
WINNER: Mastodon
Sultan’s Curse
Mastodon

BEST ROCK SONG
WINNER: Foo Fighters
Run
Foo Fighters, songwriters (Foo Fighters)

BEST ROCK ALBUM
WINNER: The War On Drugs
A Deeper Understanding
The War On Drugs

BEST ALTERNATIVE MUSIC ALBUM
WINNER: The National
Sleep Well Beast
The National

BEST R&B PERFORMANCE
WINNER: Bruno Mars
That's What I Like
Bruno Mars

BEST TRADITIONAL R&B PERFORMANCE
WINNER: Redbone
Childish Gambino

BEST R&B SONG
WINNER: Bruno Mars
That's What I Like
Christopher Brody Brown, James Fauntleroy, Ray Charles McCullough II, Philip Lawrence, Bruno Mars, Jeremy Reeves, Ray Romulus & Jonathan Yip, songwriters (Bruno Mars)

BEST URBAN CONTEMPORARY ALBUM
WINNER: Weeknd
Starboy
The Weeknd

BEST R&B ALBUM
WINNER: Bruno Mars
24K Magic
Bruno Mars

BEST RAP PERFORMANCE
WINNER: Kendrick Lamar
HUMBLE.
Kendrick Lamar

BEST RAP/SUNG PERFORMANCE
WINNER: Kendrick Lamar, Rihanna
LOYALTY.
Kendrick Lamar Featuring Rihanna

BEST RAP SONG
WINNER: Kendrick Lamar
HUMBLE.
K. Duckworth, Asheton Hogan & M. Williams II, songwriters (Kendrick Lamar)

BEST RAP ALBUM
WINNER: Kendrick Lamar
DAMN.
Kendrick Lamar

BEST COUNTRY SOLO PERFORMANCE
WINNER: Chris Stapleton
Either Way
Chris Stapleton

BEST COUNTRY DUO/GROUP PERFORMANCE
WINNER: Little Big Town
Better Man
Little Big Town

BEST COUNTRY SONG
WINNER: Chris Stapleton
Broken Halos
Mike Henderson & Chris Stapleton, songwriters (Chris Stapleton)

BEST COUNTRY ALBUM
WINNER: Chris Stapleton
From A Room: Volume 1
Chris Stapleton

BEST NEW AGE ALBUM
WINNER: Dancing On Water
Peter Kater

BEST IMPROVISED JAZZ SOLO
WINNER: Miles Beyond
John McLaughlin, soloist
Track From: Live @ Ronnie Scott's (John McLaughlin & The 4th Dimension)

BEST JAZZ VOCAL ALBUM
WINNER: Dreams And Daggers
Cécile McLorin Salvant

BEST JAZZ INSTRUMENTAL ALBUM
WINNER: Rebirth
Billy Childs

BEST LARGE JAZZ ENSEMBLE ALBUM
WINNER: Bringin' It
Christian McBride Big Band

BEST LATIN JAZZ ALBUM
WINNER: Jazz Tango
Pablo Ziegler Trio

BEST GOSPEL PERFORMANCE/SONG
WINNER: CeCe Winans
Never Have To Be Alone
CeCe Winans; Dwan Hill & Alvin Love III, songwriters

BEST CONTEMPORARY CHRISTIAN MUSIC PERFORMANCE/SONG
WINNER: What A Beautiful Name
Hillsong Worship; Ben Fielding & Brooke Ligertwood, songwriters

BEST GOSPEL ALBUM
WINNER: CeCe Winans
Let Them Fall In Love
CeCe Winans

BEST CONTEMPORARY CHRISTIAN MUSIC ALBUM
WINNER: Chain Breaker
Zach Williams

BEST ROOTS GOSPEL ALBUM
WINNER: Sing It Now: Songs Of Faith & Hope
Reba McEntire

BEST LATIN POP ALBUM
WINNER: Shakira
El Dorado
Shakira

BEST LATIN ROCK, URBAN OR ALTERNATIVE ALBUM
WINNER: Residente
Residente

BEST REGIONAL MEXICAN MUSIC ALBUM (INCLUDING TEJANO)
WINNER: Arriero Somos Versiones Acústicas
Aida Cuevas

BEST TROPICAL LATIN ALBUM
WINNER: Rubén Blades
Salsa Big Band
Rubén Blades Con Roberto Delgado & Orquesta

BEST AMERICAN ROOTS PERFORMANCE
WINNER: Alabama Shakes, GRAMMY winners
Killer Diller Blues
Alabama Shakes

BEST AMERICAN ROOTS SONG
WINNER: Jason Isbell And The 400 Unit
If We Were Vampires
Jason Isbell, songwriter (Jason Isbell And The 400 Unit)

BEST AMERICANA ALBUM
WINNER: Jason Isbell And The 400 Unit
The Nashville Sound
Jason Isbell And The 400 Unit

BEST BLUEGRASS ALBUM
WINNER: Laws Of Gravity
The Infamous Stringdusters

BEST TRADITIONAL BLUES ALBUM
WINNER: Rolling Stones
Blue & Lonesome
The Rolling Stones

BEST CONTEMPORARY BLUES ALBUM
WINNER: Keb'Mo'
TajMo
Taj Mahal & Keb' Mo'

BEST FOLK ALBUM
WINNER: Mental Illness
Aimee Mann

BEST REGIONAL ROOTS MUSIC ALBUM
WINNER: Kalenda
Lost Bayou Ramblers

BEST REGGAE ALBUM
WINNER: Stony Hill
Damian "Jr. Gong" Marley

BEST WORLD MUSIC ALBUM
WINNER: Shaka Zulu Revisited: 30th Anniversary Celebration
Ladysmith Black Mambazo

BEST CHILDREN'S ALBUM
WINNER: Feel What U Feel
Lisa Loeb

BEST SPOKEN WORD ALBUM (INCLUDES POETRY, AUDIO BOOKS & STORYTELLING)
WINNER: The Princess Diarist
Carrie Fisher

BEST COMEDY ALBUM
WINNER: The Age Of Spin & Deep In The Heart Of Texas
Dave Chappelle

BEST MUSICAL THEATER ALBUM
WINNER: Dear Evan Hansen
Laura Dreyfuss, Mike Faist, Rachel Bay Jones, Kristolyn Lloyd, Michael Park, Ben Platt,Will Roland & Jennifer Laura Thompson, principal soloists; Pete Ganbarg, Alex Lacamoire, Stacey Mindich, Benj Pasek & Justin Paul, producers; Benj Pasek & Justin Paul, composers/lyricists (Original Broadway Cast Recording)

BEST COMPILATION SOUNDTRACK FOR VISUAL MEDIA
WINNER: La La Land
(Various Artists)
Marius de Vries & Justin Hurwitz, compilation producers

BEST SCORE SOUNDTRACK FOR VISUAL MEDIA
WINNER: La La Land
Justin Hurwitz, composer

BEST SONG WRITTEN FOR VISUAL MEDIA
WINNER: How Far I'll Go
Lin-Manuel Miranda, songwriter (Auli'i Cravalho)
Track From: Moana: The Songs

BEST INSTRUMENTAL COMPOSITION
WINNER: Three Revolutions
Arturo O'Farrill, composer (Arturo O'Farrill & Chucho Valdés)

EST ARRANGEMENT, INSTRUMENTAL OR A CAPPELLA
WINNER: John Williams
Escapades For Alto Saxophone And Orchestra From Catch Me If You Can
John Williams, arranger (John Williams)

BEST ARRANGEMENT, INSTRUMENTS AND VOCALS
WINNER: Putin
Randy Newman, arranger (Randy Newman)

BEST RECORDING PACKAGE
WINNER: Father John Misty
Pure Comedy (Deluxe Edition)
Sasha Barr, Ed Steed & Josh Tillman, art directors (Father John Misty)

WINNER: El Orisha De La Rosa
Carlos Dussan, Juliana Jaramillo, Juan Martinez & Claudio Roncoli, art directors (Magín Díaz)

BEST BOXED OR SPECIAL LIMITED EDITION PACKAGE
WINNER: The Voyager Golden Record: 40th Anniversary Edition
Lawrence Azerrad, Timothy Daly & David Pescovitz, art directors (Various Artists)

BEST ALBUM NOTES
WINNER: Live At The Whisky A Go Go: The Complete Recordings
Lynell George, album notes writer (Otis Redding)

BEST HISTORICAL ALBUM
WINNER: Leonard Bernstein - The Composer
Robert Russ, compilation producer; Martin Kistner & Andreas K. Meyer, mastering engineers (Leonard Bernstein)

BEST ENGINEERED ALBUM, NON-CLASSICAL
WINNER: Bruno Mars
24K Magic
Serban Ghenea, John Hanes & Charles Moniz, engineers; Tom Coyne, mastering engineer (Bruno Mars)

PRODUCER OF THE YEAR, NON-CLASSICAL
WINNER: Beck, Sia, Kendrick Lamar
Greg Kurstin
• Concrete And Gold (Foo Fighters) (A) • Dear Life (Beck) (S) • Dusk Till Dawn (ZAYN Featuring Sia) (S) • LOVE. (Kendrick Lamar Featuring Zacari) (T) • Strangers (Halsey Featuring Lauren Jauregui) (T) • Wall Of Glass (Liam Gallagher) (S)

BEST REMIXED RECORDING
WINNER: You Move (Latroit Remix)
Dennis White, remixer (Depeche Mode)

BEST SURROUND SOUND ALBUM
WINNER: Early Americans
Jim Anderson, surround mix engineer; Darcy Proper, surround mastering engineer; Jim Anderson & Jane Ira Bloom, surround producers (Jane Ira Bloom)

BEST ENGINEERED ALBUM, CLASSICAL
WINNER: Shostakovich: Symphony No. 5; Barber: Adagio
Mark Donahue, engineer (Manfred Honeck & Pittsburgh Symphony Orchestra)

PRODUCER OF THE YEAR, CLASSICAL
WINNER: David Frost
• Alma Española (Isabel Leonard) • Amplified Soul (Gabriela Martinez) • Beethoven: Piano Sonatas, Vol. 6 (Jonathan Biss) • Bruckner: Symphony No. 9 (Riccardo Muti & Chicago Symphony Orchestra) • Garden Of Joys And Sorrows (Hat Trick Trio) • Laks: Chamber Works (ARC Ensemble) • Schoenberg, Adam: American Symphony; Finding Rothko; Picture Studies (Michael Stern & Kansas City Symphony) • Troika (Matt Haimovitz & Christopher O'Riley) • Verdi: Otello (Yannick Nézet-Séguin, Günther Groissböck, Željko Lu?i?, Dimitri Pittas, Aleksandrs Antonenko, Sonya Yoncheva, The Metropolitan Opera Orchestra & Chorus)

BEST ORCHESTRAL PERFORMANCE
WINNER: Shostakovich: Symphony No. 5; Barber: Adagio
Manfred Honeck, conductor (Pittsburgh Symphony Orchestra)

BEST OPERA RECORDING
WINNER: Berg: Wozzeck
Hans Graf, conductor. Hans Graf & Brad Sayles, producers. Anne Schwanewilms & Roman Trekel, soloists (Chorus Of Students And Alumni, Shepherd School Of Music, Rice University & Houston Grand Opera Children's Chorus; Houston Symphony)

BEST CHORAL PERFORMANCE
WINNER: Bryars: The Fifth Century
Donald Nally, conductor (The Crossing; PRISM Quartet)

BEST CHAMBER MUSIC/SMALL ENSEMBLE PERFORMANCE
WINNER: Death & The Maiden
Patricia Kopatchinskaja & The Saint Paul Chamber Orchestra

BEST CLASSICAL INSTRUMENTAL SOLO
WINNER: Transcendental
Daniil Trifonov

BEST CLASSICAL SOLO VOCAL ALBUM
WINNER: Crazy Girl Crazy
Barbara Hannigan (Ludwig Orchestra)

BEST CLASSICAL COMPENDIUM
WINNER: Higdon: All Things Majestic, Viola Concerto & Oboe Concerto
Giancarlo Guerrero, conductor. Tim Handley, producer (James Button, Roberto Díaz & Nashville Symphony)

BEST CONTEMPORARY CLASSICAL COMPOSITION
WINNER: Viola Concerto
Jennifer Higdon, composer (Roberto Díaz, Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony)
Track From: Higdon: All Things Majestic, Viola Concerto & Oboe Concerto

BEST MUSIC VIDEO
WINNER: Kendrick Lamar
HUMBLE.
Kendrick Lamar
The Little Homies & Dave Meyers, video directors; Jason Baum, Dave Free, Jamie Rabineau, Nathan K. Scherrer & Anthony Tiffith, video producers

BEST MUSIC FILM
WINNER: The Defiant Ones
Various Artists
Allen Hughes, video director; Sarah Anthony, Fritzi Horstman, Broderick Johnson, Gene Kirkwood, Andrew Kosove, Laura Lancaster, Michael Lombardo, Jerry Longarzo, Doug Pray & Steven Williams, video producers

#vitrolastereo +Vitrola Stereo

Comments

Popular Posts


alarcónnelson by Nelson Alarcón

Playlist

Playlist