About Us

About Us
About Us

Recent

Navigation

This is VITROLA Stereo radio station - Enjoy the Music!

57th Annual GRAMMY Awards Winners

Here they are, winners of the 57th Annual GRAMMY Awards.



1. RECORD OF THE YEAR


WINNER

Stay With Me (Darkchild Version)

Sam Smith
Steve Fitzmaurice, Rodney Jerkins & Jimmy Napes, producers; Steve Fitzmaurice, Jimmy Napes & Steve Price, engineers/mixers; Tom Coyne, mastering engineer
Label: Capitol Records; Publishers: Sony/ATV Songs LLC obo Naughty Worlds Ltd./Universal-Polygram Int. Tunes, Inc. obo Salli Isaak Songs, Ltd./Universal Polygram Int. Tunes, Inc. obo Method Paperwork


2. ALBUM OF THE YEAR


WINNER

Morning Phase

Beck
Beck Hansen, producer; Tom Elmhirst, David Greenbaum, Florian Lagatta, Cole Marsden Greif-Neill, Robbie Nelson, Darrell Thorp, Cassidy Turbin & Joe Visciano, engineers/mixers; Bob Ludwig, mastering engineer
Label: Capitol Records


3. SONG OF THE YEAR


WINNER

Stay With Me (Darkchild Version)

James Napier, William Phillips & Sam Smith, songwriters (Sam Smith)
Label: Capitol Records; Publishers: Sony/ATV Songs LLC obo Naughty Words Ltd./Universal-Polygram Int. Tunes, Inc. obo Method Paperwor


4. BEST NEW ARTIST


WINNER

Sam Smith

Label: Capitol Records



5. BEST POP SOLO PERFORMANCE


WINNER

Happy (Live)

Pharrell Williams
Label: Columbia Records



6. BEST POP DUO/GROUP PERFORMANCE


WINNER

Say Something

A Great Big World With Christina Aguilera
Track from: Is There Anybody Out There?
Label: Epic Records



7. BEST TRADITIONAL POP VOCAL ALBUM


WINNER

Cheek To Cheek

Tony Bennett & Lady Gaga
Label: Streamline/Columbia/RPM/Interscope


8. BEST POP VOCAL ALBUM


WINNER

In The Lonely Hour

Sam Smith
Label: Capitol Records


9. BEST DANCE RECORDING


WINNER

Rather Be

Clean Bandit Featuring Jess Glynne
Grace Chatto & Jack Patterson, producers; Wez Clarke & Jack Patterson, mixers
Track from: New Eyes
Label: Big Beat/Atlantic



10. BEST DANCE/ELECTRONIC ALBUM


WINNER

Syro

Aphex Twin
Label: Warp Records



11. BEST CONTEMPORARY INSTRUMENTAL ALBUM


WINNER

Bass & Mandolin

Chris Thile & Edgar Meyer
Label: Nonesuch



12. BEST ROCK PERFORMANCE


WINNER

Lazaretto

Track from: Lazaretto
Label: Third Man Records/Columbia Records


13. BEST METAL PERFORMANCE


WINNER

The Last In Line

Track from: Ronnie James Dio - This Is Your Life
Label: Rhino


14. BEST ROCK SONG


WINNER

Ain't It Fun

Hayley Williams & Taylor York, songwriters (Paramore)
Track from: Paramore
Label: Fueled By Ramen; Publishers: WB Music Corp./But Father, I Just Want To Sing/FBR Music And Hunterboro Music/WB Music Corp/Justin's Polite Music


15. BEST ROCK ALBUM


WINNER

Morning Phase

Label: Capitol Records


16. BEST ALTERNATIVE MUSIC ALBUM


WINNER

St. Vincent

Label: Loma Vista Recordings / Republic



17. BEST R&B PERFORMANCE


WINNER

Drunk In Love

Beyoncé Featuring Jay Z
Track from: Beyoncé
Label: Columbia Records


18. BEST TRADITIONAL R&B PERFORMANCE


WINNER

Jesus Children

Robert Glasper Experiment Featuring Lalah Hathaway & Malcolm-Jamal Warner
Track from: Black Radio 2
Label: Blue Note Records


19. BEST R&B SONG


WINNER

Drunk In Love

Shawn Carter, Rasool Diaz, Noel Fisher, Jerome Harmon, Beyoncé Knowles, Timothy Mosely, Andre Eric Proctor & Brian Soko, songwriters (Beyoncé Featuring Jay Z)
Track from: Beyoncé
Label: Columbia Records; Publishers: EMI Blackwood Music, Inc. obo Itself and If You Need Me Don't Leave Me/WB Music Corp./Oakland 13 Music/Carter Boys Music/Warner-Tamerlane Publishing Corp./The Order Music/VB Rising Music Publishing/ole/Jerome Harmon Publishing



20. BEST URBAN CONTEMPORARY ALBUM


WINNER

Girl

Label: Columbia Records


21. BEST R&B ALBUM


WINNER

Love, Marriage & Divorce

Label: Def Jam Recordings


22. BEST RAP PERFORMANCE


WINNER

I

Label: Top Dawg Entertainment/Interscope Records


23. BEST RAP/SUNG COLLABORATION


WINNER

The Monster

Eminem Featuring Rihanna
Track from: The Marshall Mathers LP2
Label: Aftermath


24. BEST RAP SONG


WINNER

I

K. Duckworth & C. Smith, songwriters (Kendrick Lamar)
Label: Top Dawg Entertainment/Interscope Records



25. BEST RAP ALBUM


WINNER

The Marshall Mathers LP2

Label: Aftermath


26. BEST COUNTRY SOLO PERFORMANCE


WINNER

Something In The Water

Label: Sony Nashville


27. BEST COUNTRY DUO/GROUP PERFORMANCE


WINNER

Gentle On My Mind

Track from: Glen Campbell, I’ll Be Me Soundtrack EP
Label: Big Machine Records


28. BEST COUNTRY SONG


WINNER

I'm Not Gonna Miss You

Glen Campbell & Julian Raymond, songwriters (Glen Campbell)
Track from: Glen Campbell, I’ll Be Me Soundtrack
Label: Big Machine Records


29. BEST COUNTRY ALBUM


WINNER

Platinum

Label: RCA Nashville



30. BEST NEW AGE ALBUM


WINNER

Winds Of Samsara

Ricky Kej & Wouter Kellerman
Label: Listen 2 Africa


31. BEST IMPROVISED JAZZ SOLO


WINNER

Fingerprints

Chick Corea, soloist
Track from: Trilogy (Chick Corea Trio)
Label: Concord Jazz


32. BEST JAZZ VOCAL ALBUM


WINNER

Beautiful Life

Dianne Reeves
Label: Concord Records


33. BEST JAZZ INSTRUMENTAL ALBUM


WINNER

Trilogy

Label: Concord Jazz



34. BEST LARGE JAZZ ENSEMBLE ALBUM


WINNER

Life In The Bubble

Gordon Goodwin's Big Phat Band
Label: Telarc International


35. BEST LATIN JAZZ ALBUM


WINNER

The Offense Of The Drum

Arturo O'Farrill & The Afro Latin Jazz Orchestra
Label: Motema


36. BEST GOSPEL PERFORMANCE/SONG


WINNER

No Greater Love

Smokie Norful
Smokie Norful; Aaron W. Lindsey & Smokie Norful, songwriters
Label: Tre'Myles/Motown Gospel; Publishers: Capitol CMG Paragon, Aaron Lindsey Pub. admin. by CapitolCMGPublishing.com/Meadowgreen Music Company, Norful Music Publishing



37. BEST CONTEMPORARY CHRISTIAN MUSIC PERFORMANCE/SONG


WINNER

Messengers

Lecrae Featuring For King & Country
Lecrae Featuring For King & Country; Torrance Esmond, Ran Jackson, Ricky Jackson, Kenneth Chris Mackey, Lecrae Moore, Joseph Prielozny, Joel Smallbone & Luke Smallbone, songwriters
Label: Reach Records; Publishers: Fellowship Of The Unashamed Music, WB Music Corp./Method To The Madness/Shankel Songs/Warner Tamerlane/Kilns Music/Aly Plane Music/Evident Music/Before I Die Publishing/Joseph Prielozny Music/Track Or Die Music LLC


38. BEST GOSPEL ALBUM


WINNER

Help

Erica Campbell
Label: EOne/My Block



39. BEST CONTEMPORARY CHRISTIAN MUSIC ALBUM


WINNER

Run Wild. Live Free. Love Strong.

For King & Country
Label: Fervent/Word/Curb



40. BEST ROOTS GOSPEL ALBUM


WINNER

Shine For All The People

Mike Farris
Label: Compass Records



41. BEST LATIN POP ALBUM


WINNER

Tangos

Label: Sunnyside Records



42. BEST LATIN ROCK, URBAN OR ALTERNATIVE ALBUM


WINNER

Multiviral

Label: Sony Music Latin



43. BEST REGIONAL MEXICAN MUSIC ALBUM (INCLUDING TEJANO)


WINNER

Mano A Mano - Tangos A La Manera De Vicente Fernández

Vicente Fernández
Label: Sony Music Latin



44. BEST TROPICAL LATIN ALBUM


WINNER

Más + Corazón Profundo

Carlos Vives
Label: Sony Music Latin



45. BEST AMERICAN ROOTS PERFORMANCE


WINNER

A Feather's Not A Bird

Track from: The River & The Thread
Label: Blue Note Records



46. BEST AMERICAN ROOTS SONG


WINNER

A Feather's Not A Bird

Rosanne Cash
Rosanne Cash & John Leventhal, songwriters (Rosanne Cash)
Track from: The River & The Thread
Label: Blue Note Records; Publishers: Chelcait Music admin. by Measurable Music LLC, a Notable Music Co./Lev-A-Tunes



47. BEST AMERICANA ALBUM


WINNER

The River & The Thread

Label: Blue Note Records


48. BEST BLUEGRASS ALBUM


WINNER

The Earls Of Leicester

The Earls Of Leicester
Label: Rounder



49. BEST BLUES ALBUM


WINNER

Step Back

Johnny Winter
Label: Megaforce Records


50. BEST FOLK ALBUM


WINNER

Remedy

Old Crow Medicine Show
Label: ATO Records


51. BEST REGIONAL ROOTS MUSIC ALBUM


WINNER

The Legacy

Jo-El Sonnier
Label: Takau Records


52. BEST REGGAE ALBUM


WINNER

Fly Rasta

Label: Tuff Gong Worldwide



53. BEST WORLD MUSIC ALBUM


WINNER

Eve

Angelique Kidjo
Label: 429 Records



54. BEST CHILDREN'S ALBUM


WINNER

I Am Malala: How One Girl Stood Up For Education And Changed The World (Malala Yousafzai)

Neela Vaswani
Label: Hachette Audio



55. BEST SPOKEN WORD ALBUM (INCLUDES POETRY, AUDIO BOOKS & STORYTELLING)


WINNER

Diary Of A Mad Diva

Joan Rivers
Label: Penguin Audio



56. BEST COMEDY ALBUM


WINNER

Mandatory Fun

Label: RCA Records


57. BEST MUSICAL THEATER ALBUM


WINNER

Beautiful: The Carole King Musical

Jessie Mueller, principal soloist; Jason Howland, Steve Sidwell & Billy Jay Stein, producers (Carole King, composer & lyricist) (Original Broadway Cast)
Label: Ghostlight/Razor & Tie


58. BEST COMPILATION SOUNDTRACK FOR VISUAL MEDIA


WINNER

Frozen

Kristen Anderson-Lopez, Robert Lopez, Tom MacDougall & Chris Montan, compilation producers
Label: Walt Disney Records


59. BEST SCORE SOUNDTRACK FOR VISUAL MEDIA


WINNER

The Grand Budapest Hotel

Alexandre Desplat, composer
Label: Abkco Music & Records



60. BEST SONG WRITTEN FOR VISUAL MEDIA


WINNER

Let It Go

Kristen Anderson-Lopez & Robert Lopez, songwriters (Idina Menzel)
Track from: Frozen
Label: Walt Disney Records; Publisher: Wonderland Music Company, Inc.



61. BEST INSTRUMENTAL COMPOSITION


WINNER

The Book Thief

John Williams, composer (John Williams)
Track from: The Book Thief Original Motion Picture Soundtrack
Label: Sony Classical, Fox Music; Publisher: Fox Film Music Corp.


62. BEST ARRANGEMENT, INSTRUMENTAL OR A CAPPELLA


WINNER

Daft Punk

Ben Bram, Mitch Grassi, Scott Hoying, Avi Kaplan, Kirstin Maldonado & Kevin Olusola, arrangers (Pentatonix)
Track from: PTX, Vol. 2
Label: RCA Records



63. BEST ARRANGEMENT, INSTRUMENTS AND VOCALS


WINNER

New York Tendaberry

Billy Childs, arranger (Billy Childs Featuring Renée Fleming & Yo-Yo Ma)
Track from: Map To The Treasure: Reimagining Laura Nyro
Label: Masterworks



64. BEST RECORDING PACKAGE


WINNER

Lightning Bolt

Jeff Ament, Don Pendleton, Joe Spix & Jerome Turner, art directors (Pearl Jam)
Label: Republic Records



65. BEST BOXED OR SPECIAL LIMITED EDITION PACKAGE


WINNER

The Rise & Fall Of Paramount Records, Volume One (1917-27)

Susan Archie, Dean Blackwood & Jack White, art directors (Various Artists)
Label: Third Man Records/ Revenant Records



66. BEST ALBUM NOTES


WINNER

Offering: Live At Temple University

Ashley Kahn, album notes writer (John Coltrane)
Label: Resonance/Impulse


67. BEST HISTORICAL ALBUM


WINNER

The Garden Spot Programs, 1950

Colin Escott & Cheryl Pawelski, compilation producers; Michael Graves, mastering engineer (Hank Williams)
Label: Omnivore Recordings



68. BEST ENGINEERED ALBUM, NON-CLASSICAL


WINNER

Morning Phase

Tom Elmhirst, David Greenbaum, Florian Lagatta, Cole Marsden Greif-Neill, Robbie Nelson, Darrell Thorp, Cassidy Turbin & Joe Visciano, engineers; Bob Ludwig, mastering engineer (Beck)
Label: Capitol Records


69. PRODUCER OF THE YEAR, NON-CLASSICAL


WINNER

Max Martin

  • Bang Bang (Jessie J, Ariana Grande & Nicki Minaj) (S)
  • Break Free (Ariana Grande Featuring Zedd) (S)
  • Dark Horse (Katy Perry Featuring Juicy J) (S)
  • Problem (Ariana Grande Featuring Iggy Azalea) (S)
  • Shake It Off (Taylor Swift) (S)
  • Unconditionally (Katy Perry) (S)


70. BEST REMIXED RECORDING, NON-CLASSICAL


WINNER

All Of Me (Tiesto's Birthday Treatment Remix)

Tijs Michiel Verwest, remixer (John Legend)
Label: Columbia Records



71. BEST SURROUND SOUND ALBUM


WINNER

Beyoncé

Elliot Scheiner, surround mix engineer; Bob Ludwig, surround mastering engineer;Beyoncé Knowles, surround producer (Beyoncé)
Label: Columbia Records


72. BEST ENGINEERED ALBUM, CLASSICAL


WINNER

Vaughan Williams: Dona Nobis Pacem; Symphony No. 4; The Lark Ascending

Michael Bishop, engineer; Michael Bishop, mastering engineer (Robert Spano, Norman Mackenzie, Atlanta Symphony Orchestra & Chorus)
Label: ASO Media


73. PRODUCER OF THE YEAR, CLASSICAL


WINNER

Judith Sherman

  • Beethoven: Cello & Piano Complete (Fischer Duo)
  • Brahms By Heart (Chiara String Quartet)
  • Composing America (Lark Quartet)
  • Divergence (Plattform K + K Vienna)
  • The Good Song (Thomas Meglioranza)
  • Mozart & Brahms: Clarinet Quintets (Anthony McGill & Pacifica Quartet)
  • Snapshot (American Brass Quintet)
  • Two X Four (Jaime Laredo, Jennifer Koh, Vinay Parameswaran & Curtis 20/21 Ensemble)
  • Wagner Without Words (Ll_r Williams)


74. BEST ORCHESTRAL PERFORMANCE


WINNER

Adams, John: City Noir

David Robertson, conductor (St. Louis Symphony)
Label: Nonesuch


75. BEST OPERA RECORDING


WINNER

Charpentier: La Descente D'Orphée Aux Enfers

Paul O'Dette & Stephen Stubbs, conductors; Aaron Sheehan; Renate Wolter-Seevers, producer (Boston Early Music Festival Chamber Ensemble; Boston Early Music Festival Vocal Ensemble)
Label: CPO


76. BEST CHORAL PERFORMANCE


WINNER

The Sacred Spirit Of Russia

Craig Hella Johnson, conductor (Conspirare)
Label: Harmonia Mundi


77. BEST CHAMBER MUSIC/SMALL ENSEMBLE PERFORMANCE


WINNER

In 27 Pieces - The Hilary Hahn Encores

Hilary Hahn & Cory Smythe
Label: Deutsche Grammophon


78. BEST CLASSICAL INSTRUMENTAL SOLO


WINNER

Play

Jason Vieaux
Label: Azica Records


79. BEST CLASSICAL SOLO VOCAL ALBUM


WINNER

Douce France

Anne Sofie Von Otter; Bengt Forsberg, accompanist (Carl Bagge, Margareta Bengston, Mats Bergström, Per Ekdahl, Bengan Janson, Olle Linder & Antoine Tamestit)
Label: Naïve


80. BEST CLASSICAL COMPENDIUM


WINNER

Partch: Plectra & Percussion Dances

Partch; John Schneider, producer
Label: Bridge Records, Inc.



81. BEST CONTEMPORARY CLASSICAL COMPOSITION


WINNER

Adams, John Luther: Become Ocean

John Luther Adams, composer (Ludovic Morlot & Seattle Symphony)
Label: Cantaloupe Music


82. BEST MUSIC VIDEO


WINNER

Happy

Pharrell Williams
We Are From LA, video director; Kathleen Heffernan, Solal Micenmacher, Jett Steiger, video producers
Label: Columbia Records


83. BEST MUSIC FILM


WINNER

20 Feet From Stardom

Darlene Love, Merry Clayton, Lisa Fischer & Judith Hill
Morgan Neville, video director; Gil Friesen & Caitrin Rogers, video producers
Label: Anchor Bay






#vitrolastereo +Vitrola Stereo
Share

Post A Comment:

0 comments: